Rodiče dejte děti na sport!

 

 

Jakub Lejsek, předseda Královéhradecké unie sportu apeluje na všechny rodiče, dejte své děti na sport, ať už je to jakýkoliv. Níže si můžete přečíst, co nám všechno pozitivního sport přináší.

Je známé přísloví: „kdo se hýbe, nezlobí“. Sport jako takový podporuje přirozenou fyzickou i psychickou zdatnost populace, odbourává zdravotní problémy a je nepřítelem nadváhy.

Je důležité, aby se naše děti bavily sportem již od malička. Je to pro ně z biologické stránky přirozené a baví je to. Lehce je tím odtrhneme od počítačů, televizí, telefonů a jiných „závislostí“.

Sport se staví proti soci-patologickým jevům (kouření, alkohol, drogy). Sportovci v sobě mají disciplínu, vůli, zodpovědnost, samostatnost, daří se jim koncentrovat a přemýšlet, umí dodržovat pravidla a čelit porážce. Vše je funkční i v běžném životě. Sport nás motivuje, zvyšuje naše sebevědomí a ovládá naše emoce. Často nás učí hledat řešení, umět se rychle rozhodovat a nikdy se nevzdávat. Také zvyšuje pracovní nasazení a tím i produktivitu a kvalitu života. Důležitým ukazatelem sportu je utužování kolektivu, prožitky dobrodružství a dobrá nálada.

Dostatek pohybu nám nezaručí jen mít dobrou postavu, ale děti jsou i manuálně zručnější, kreativnější, pozornější a prý i lépe čtou a píší.

Sportování ovlivňuje naše zdraví. Podporuje náš kardiovaskulární systém (zrychluje krevní oběh a tělo je lépe prokrveno), imunitu i psychiku. Díky němu odbouráváme stres, lépe se nám tráví a podporuje funkci metabolismu. Prý nás i omlazuje.

Sport by měl být pro většinu populace odpočinkem. Pokud sport provádíme s určitou pravidelností, jsou ovlivněny i naše další činnosti. Dostáváme se mimo komfortní zónu a jsme přinuceni na sobě pracovat a dále se rozvíjet. Utvoříme si určitý návyk pravidelně sportovat a náš mozek vezme tuto skutečnost jako fakt. Vytváříme si na sportu závislost a posilujeme tím svoji vůli.

Po vykonání pohybové činnosti přichází na řadu látky zvané endorfiny, říká se jím „hormony štěstí“. Sport rovná se úspěch a samotný úspěch přitahuje. Pokud mluvíme se sportovci, většinou to je jednání příjemné.

Mládež se hýbe doma, ve škole, občas ještě i na ulici, a zvláště pak pod vedením trenérů ve sportovním klubu.

Milí rodiče, vaše děti musí pracovat na sobě, kráčet za svým cílem, jehož splnění si zajistí hlavně oni sami a samozřejmě i vy rodiče, učitelé, nepostradatelní trenéři, a i okolí složené z přátel a známých.

 

Přehled sportovních klubů české unie sportu naleznete ZDE!

Menu