TJ MONTAS HRADEC KRÁLOVÉ

Sportoviště je v areálu staré sokolovny, ke které je přistavěna nová tělocvična za cca 5 milionů korun. Sokolovna vznikla ve 30. letech převozem dřevěného pavilonu z výstavy v Jaroměři a pouze v roce 1980 byla mírně upravena, jinak je její podoba stále stejná. Dostavba byla dokončena v roce 2002. Stará část sokolovny prošla v posledních letech úpravami do podmínek ideálním ke sportování pro další roky a spojení s novou halou funguje velice dobře.

Součástí sportoviště jsou také dvě zasedací místnosti, masážní místnost, recepce (bufet), nové šatny včetně nových sociálních zařízení. Dříve byla součástí Sokola tři antuková hřiště, která však v posledních letech nenašla své využití, a proto bylo z jednoho hřiště uděláno parkoviště a další dvě byla zatravněna.

TJ Montas Hradec Králové

Nejzajímavější informace předsedy Karla Pláničky:

TJ Montas provozuje hlavně badminton a nyní prosperující stolní tenis. Klub badmintonu je největší v kraji a ambice o tréninkové středisko zhatila pandemie covidu, avšak tato ambice je pouze přerušena a měla by se uskutečnit v nejbližších letech. Pro badminton Montas nabízí pět kurtů v nové hale a další jeden kurt ve staré sokolovně. Pro dětské kroužky je využívána i hala základní školy Kukleny, se kterou má klub velmi dobré vztahy, které vedou k příznivým podmínkám k využití haly. Stolní tenisté využívají především prostor sokolovny, kam se vejdou až 4 stoly. Kurty v nové hale slouží na výbornou pro trénink vrcholových sportovců, pro veřejnost, mládežnické turnaje, ale vzhledem k prostorům nejsou dostačující k pořádání národních či mezinárodních turnajů či kvalifikací dospělých.

Využití haly bylo dříve naplněno na 100 % s tím, že mnoho zájemců nedostalo prostor, což vyřešila výstavba nového subjektu Sport Park HIT, která poskytuje také pět kurtů na badminton a znamenal pro Montas mírný odliv klientely. Montas je však stále jediný, který se zaměřuje na vrcholový badminton a nemá nouzi o naplnění kapacity kurtů. Využití je v poměru 20 % členové klubu a 80 % veřejnost. Pro rezervaci kurtů je zpracován přehledný rezervační systém. Klub hraje stabilně extraligu badmintonu, která je ve formátu smíšených družstev. V klubu je jeden profesionální trenér a další čtyři pracují na dohodu. Prostory využívají také hradečtí florbalisté k tréninkům a starou sokolovnu také různé kroužky cvičení či bojových sportů.

Klub čerpá veškeré dotace, které může a dále inkasuje z pronájmů kurtů. Jako hlavní problém vidí velký nárůst cen energií. I z tohoto důvodu je v plánu vystavět na střešní a travnaté ploše fotovoltaické články, které by zajišťovali z části nezávislost haly. Jedná se však o výraznější investici, která je třeba naplánovat.

TJ Montas Hradec Králové

Závěr Jakuba Lejska:

Řešení by mohlo být inspirací pro mnoho starších sokoloven a tělocvičen, jak najít opět maximální využití pro sportoviště, umožnit klubům prostor ke sportování a ulehčit tak vytíženějším halám. Je důležité, že máme v Hradci Králové i areály, které může využívat veřejnost pro své volnočasové vyžití.