SPORTOVNÍ AREÁL BAVLNA

Bavlna – sportovní areál

 

Bavlna, to je moderní sportovní areál, který se nachází v městské části Labská kotlina nedaleko centra Hradce Králové a byl slavnostně otevřen v roce 2012.

 

Stavba je dílem Ing. arch. Tomáše Vymetálka. Celková investice byla 110 mil. korun. Tribuna se zázemím je pro 335 sedících diváků. Ubytovna pro mládež má 4 podlaží s kapacitou 45 lůžek + 6 bytových jednotek.

 

V prvé řadě je sportoviště zaměřeno na fotbal, ale jsou zde také sportoviště na basketbal, volejbal a házenou. V areálu je i 80metrová tartanová dráha, která je určena k základům atletiky, pískové doskočiště a hřiště na petanque. Na své si přijdou maminky se svými dětmi, které v části areálu naleznou herní prvky pro své ratolesti.

 

Sportoviště je maximálně využité. Čtyři družstva zde hrají celkem 60 mistrovských zápasů. V létě mimo jiné i přípravné zápasy. Probíhají zde rovněž předzápasové tréninky. Hlavní plocha je i chvílemi přetížená. Ve starém areálu zde byly pouze buňky jako šatny, škvára včetně násypu. Je zde osvětlená umělá plocha menších rozměrů i druhá umělá plocha. Ostatní plochy jsou využívány každý den (školy, školky, rodiny s dětmi, dětské cvičení, kopaná veřejnosti).

 

Karel Krejčík – při podzimní návštěvě správce areálu Bavlna

 

Jako hráč působil v těchto klubech: Předměřice, Spartak Hradec Králové (zde si zahrál i nejvyšší soutěž 1. fotbalovou ligu), Choceň, Týniště, Třebechovice, Broumov, Černilov, Malšovice či Sendražice. Na trenérské lavičce začal v Předměřicích spolu se svým tátou, dále trénoval například týmy v Olympii Hradec, Chocni, Náchodě, Lázních Bohdaneč, Živanicích, Spartaku a FC Hradec Králové (mládež či dospělé). Stále aktivně nastupuje za starší pány hradeckých "Votroků". Byl rovněž členem trenérsko-metodické komise OFS Hradec Králové.

A dle něho:

,,Sportování mládeže záleží především na trenérech a také na učitelích tělocviku, kteří dokáží pozitivně motivovat k pohybu a ukázat jim cestu ke sportu. Proto je tyto profese potřeba náležitě ocenit a motivovat správné lidi, aby chtěli sport dělat. Předčasná specializace – začínají od školiček fotbalu, chybí všestrannost v tréninku, moc se řeší výsledky, měli by mít rozmanitější program, aby se rozvíjeli celkově. Dětem chybí přirozená síla“.

 

Akademie mládeže – FC Hradec Králové

Akademie spolupracuje s FAČR a byla založena 1. 7. 2012. Je propojená se Základní školou Sever a dalšími středními školami dle preferencí jednotlivých hráčů. Zajišťuje tyto kategorie chlapců U16, U17, U18, 19. Kromě hřiště Bavlny využívá i hřiště Dukly (obnovená, nové 3 hřiště). Mladí sportovci mají fungující internát včetně stravy. Jsou pod drobnohledem kvalitních, zkušených, odborně vzdělaných trenérů a pedagogů. Filosofie klubu je zaměřena na práci s vlastními odchovanci a talentovanou mládeží z blízkého, ale i ze širokého okolí. Fotbalová akademie má zastoupení ve všech nejvyšších dorosteneckých a žákovských soutěžích.

 

Závěr Jakuba Lejsek: do budoucna je potřeba, aby cílem různých koncepcí zaměřených na sport, ať už těch městských, krajských i svazových bylo, aby takovéto akademie měly i další kolektivní i individuální sporty. Nesmí bohužel skončit jen u koncepce, ale důležitá je realizace takových projektů, a ještě důležitější je, najít lidi, kteří se toho chopí. Cílem by mělo být propojit v rámci těchto projektů akademií sportovce, kvalitní a vzdělané trenéry, pedagogy, psychology včetně kvalitního zázemí i služeb jako je stravování, ubytování. Jako součást akademie nesmí chybět také regenerace a rehabilitace.

Vyhledávání

Novinky

Sportovci roku 2023 města Hradec Králové

Nejúspěšnější sportovci a sportovní kolektivy města Hradec Králové v kategorii mládeže a kategorii dospělých budou v rámci slavnostního večera vyhlášeni a oceněni. Dále budou…

více »

Podněty z SK, TJ a územních pracovišť ČUS k přípravě zákona o sportu

Vážení představitelé sportovních spolků, klubů, tělovýchovných jednot,   k této zprávě je přiložen dopis předsedy ČUS Miroslava Jansty s výzvou a možností pro…

více »

JAK UZAVŘÍT DPP PO NOVELE ZÁKONÍKU PRÁCE?

Převážná část novely je účinná již od 1. 10. 2023, některá ustanovení nabývají účinnosti později. Novela mimo jiné rozšiřuje informační povinnost zaměstnavatele uzavírajícího…

více »

DOTAČNÍ VÝZVA MŮJ KLUB 2024

Národní sportovní agentura zveřejnila Výzvu MŮJ KLUB 2024. Výzva je zaměřena na podporu sportovních klubů, tělovýchovných a tělocvičných jednot, které se věnují sportování mládeže…

více »

Slunečná neděle přivedla na Den náborů a sportu rekordní počet dětí!

Druhou záříjovou neděli se uskutečnil ve venkovním areálu Slavie v Orlické kotlině třetí ročník Dne náborů a sportu za účasti celkem 42 sportovních klubů z Hradce Králové.

více »

Národní sportovní agentura zveřejnila výzvy MŮJ KLUB 2023 a MŮJ KLUB 2023 – Pohyb a zdraví – 2. kolo

Druhé kolo tradičních dotačních výzev je spuštěno od 13. září do 9. října a je určena žadatelům prvního kola, kteří neuspěli z důvodu administrativní chyby. 

více »
všechny novinky

Menu