O městských sportovištích s panem Koťanem

Zhruba hodinu jsme přímo v areálu strávili příjemnou schůzku se šéfem hradeckých sportovišť Michalem Koťanem. Probírali jsme ze široka veškerá hradecká sportoviště.
Většinu hradeckých sportovišť spravují Technické služby, a právě středisko sportu, kterému Michal Koťan velí.
 
 
Sportovní venkovní areál Slavia
V prvním článku se budeme věnovat přímo hradecké Slavii, která disponuje dvěma přírodními, jednou umělou trávou, dále pak házenkářským hřištěm a sedmi antukovými kurty na volejbal a nohejbal i dvěma beachovými kurty.
Sportovní areál Slavia je v provozu již téměř 9 let. Veškeré plochy jsou plně využity během sezóny. Pouze je malé využití házenkářského hřiště, kde je do budoucna úvaha přestavba povrchu na malou umělou travnatou plochu. V roce 2020 proběhla dostavba dětského hřiště s moderními bezpečnými prvky. Všechny povrchy jsou ve výborném stavu. Přes velký počet šaten je kvůli vytížení v největší špičce jejich kapacita na hraně obsazenosti. Areál využívají kompletně FC Hradec Králové, TJ Slavia (volejbal, házená, nohejbal, ragby), FC Slavia. Přes zimu pak i okolní obce a sportovní kluby jako jsou Sokol Třebeš, FC Nový Hradec, Malšova Lhota, Malšovice, ale i z Chrudimi a Pardubic. Nechybí zde reprezentační výběry fotbalu, volejbalu mládežnické kategorie. Odehrála se zde i mezinárodní utkání. Dále do areálu zavítají školy od těch mateřských přes střední až po ty vysoké. Občas zde jsou i v omezené míře komerční akce – sportovní dny firem nebo různé svazové semináře V neposlední řadě pak areál využívá veřejnost.
 
Sportovní venkovní areál Farářství
V druhém článku ze setkání se šéfem hradeckých sportovišť Michalem Koťanem vás zavedeme do areálu pozemního hokeje ve Farářství.
Farářství je stejně jako areál Slavia v provozu od roku 2014. Přes léto je využívaný na maximum TJ Slavií Hradec Králové od dětí, přes mládež, až po extraligové dospělé hráče. V zimě se pozemní hokej přesouvá do haly. Povrch je tak specifický, že plocha nemá využití pro ostatní sporty. Jsou zde během sezóny pořádány kempy, soustředění, reprezentační utkání, mezinárodní turnaje či dokonce Mistrovství Evropy mládeže. Sportoviště využívají i okolní školky a školy. Jedná se o jeden z nejmodernějších areálů pro pozemní hokej v Evropě. K areálu patří zázemí včetně šaten, bufetu a konferenční místnosti.
 
Další hradecká sportoviště
Ve třetím článku ze setkání se šéfem hradeckých sportovišť Michalem Koťanem vás seznámíme s obecným stavem hradeckých sportovišť.
Za posledních 10 až 12 let proběhl velký rozvoj v kvalitě sportovišť i jejich přestavbě. Například uvádíme sportovní haly Třebeš a Pouchov, dále pak výstavbu a úpravu dětských hřišť a workoutových parků. Sportování v našem městě se vyvinulo na vysokou úroveň. Stále to však nestačí. Především požadavky veřejnosti nemůžou být kapacitně pokryty. Proto je využíváno školních hřišť a tělocvičen, která se také inovují a zlepšují i díky projektu "Vylepšená hřiště". Fungují jak pro organizované sportování tak i volné sportování veřejnosti. Chybí nám jedna multifunkční hala pro mezinárodní sporty. Je zde přetlak na pořádání mezinárodních akcí, ale není je kde je pořádat. Jedná se o volejbal, basketbal, házenou či florbal. Městu by to určitě pomohlo k jeho oživení a propagaci nejenom samotného města, ale i jednotlivých sportů. Kapacita 400 diváků je nedostačující, je třeba vybudovat halu pro minimálně 1000-2000 diváků. Chybí zde v prostorách sportovišť relaxační, regenerační a rehabilitační zóny a centra pro kluby, ale i amatérský sport a veřejnost.
Je potřeba připravovat další projekty budování hradeckých sportovišť pro profesionální sport, amatérský sport i pro veřejnost. Měli bychom hledat 3 lokality na území města, kde by mohla sportovat veřejnost i sportovci.
Bohužel nám chybí dlouhodobě státní koncepce infrastruktury pro vybudování nejenom olympijských a národních sportovních center. Musí přibýt oddělení koncepce sportu na státní úrovni. Chybí zde pro sport státní úředníci, kteří by plánovali koncepci a realizaci infrastruktury. V České republice chybí odborníci na správu a údržbu sportovišť.