MAPING hradeckých sportovišť – Sportovní areál Bavlna

V rámci mapingu sportovišť předseda okresní organizace Jakub Lejsek zavítal do sportovního areálu a fotbalové akademie Bavlna. 

Bavlna – sportovní areál

 

Bavlna, to je moderní sportovní areál, který se nachází v městské části Labská kotlina nedaleko centra Hradce Králové a byl slavnostně otevřen v roce 2012.

 

Stavba je dílem Ing. arch. Tomáše Vymetálka. Celková investice byla 110 mil. korun. Tribuna se zázemím je pro 335 sedících diváků. Ubytovna pro mládež má 4 podlaží s kapacitou 45 lůžek + 6 bytových jednotek.

 

V prvé řadě je sportoviště zaměřeno na fotbal, ale jsou zde také sportoviště na basketbal, volejbal a házenou. V areálu je i 80metrová tartanová dráha, která je určena k základům atletiky, pískové doskočiště a hřiště na petanque. Na své si přijdou maminky se svými dětmi, které v části areálu naleznou herní prvky pro své ratolesti.

 

Sportoviště je maximálně využité. Čtyři družstva zde hrají celkem 60 mistrovských zápasů. V létě mimo jiné i přípravné zápasy. Probíhají zde rovněž předzápasové tréninky. Hlavní plocha je i chvílemi přetížená. Ve starém areálu zde byly pouze buňky jako šatny, škvára včetně násypu. Je zde osvětlená umělá plocha menších rozměrů i druhá umělá plocha. Ostatní plochy jsou využívány každý den (školy, školky, rodiny s dětmi, dětské cvičení, kopaná veřejnosti).

 

Karel Krejčík – při podzimní návštěvě správce areálu Bavlna

 

Jako hráč působil v těchto klubech: Předměřice, Spartak Hradec Králové (zde si zahrál i nejvyšší soutěž 1. fotbalovou ligu), Choceň, Týniště, Třebechovice, Broumov, Černilov, Malšovice či Sendražice. Na trenérské lavičce začal v Předměřicích spolu se svým tátou, dále trénoval například týmy v Olympii Hradec, Chocni, Náchodě, Lázních Bohdaneč, Živanicích, Spartaku a FC Hradec Králové (mládež či dospělé). Stále aktivně nastupuje za starší pány hradeckých "Votroků". Byl rovněž členem trenérsko-metodické komise OFS Hradec Králové.

A dle něho:

,,Sportování mládeže záleží především na trenérech a také na učitelích tělocviku, kteří dokáží pozitivně motivovat k pohybu a ukázat jim cestu ke sportu. Proto je tyto profese potřeba náležitě ocenit a motivovat správné lidi, aby chtěli sport dělat. Předčasná specializace – začínají od školiček fotbalu, chybí všestrannost v tréninku, moc se řeší výsledky, měli by mít rozmanitější program, aby se rozvíjeli celkově. Dětem chybí přirozená síla“.

 

Akademie mládeže – FC Hradec Králové

Akademie spolupracuje s FAČR a byla založena 1. 7. 2012. Je propojená se Základní školou Sever a dalšími středními školami dle preferencí jednotlivých hráčů. Zajišťuje tyto kategorie chlapců U16, U17, U18, 19. Kromě hřiště Bavlny využívá i hřiště Dukly (obnovená, nové 3 hřiště). Mladí sportovci mají fungující internát včetně stravy. Jsou pod drobnohledem kvalitních, zkušených, odborně vzdělaných trenérů a pedagogů. Filosofie klubu je zaměřena na práci s vlastními odchovanci a talentovanou mládeží z blízkého, ale i ze širokého okolí. Fotbalová akademie má zastoupení ve všech nejvyšších dorosteneckých a žákovských soutěžích.

 

Závěr Jakuba Lejsek: do budoucna je potřeba, aby cílem různých koncepcí zaměřených na sport, ať už těch městských, krajských i svazových bylo, aby takovéto akademie měly i další kolektivní i individuální sporty. Nesmí bohužel skončit jen u koncepce, ale důležitá je realizace takových projektů, a ještě důležitější je, najít lidi, kteří se toho chopí. Cílem by mělo být propojit v rámci těchto projektů akademií sportovce, kvalitní a vzdělané trenéry, pedagogy, psychology včetně kvalitního zázemí i služeb jako je stravování, ubytování. Jako součást akademie nesmí chybět také regenerace a rehabilitace.

Vyhledávání

Novinky

NSA zveřejnila výzvu MŮJ KLUB 2023 POHYB A ZDRAVÍ

Národní sportovní agentura zveřejnila Výzvu MŮJ KLUB 2023 – POHYB A ZDRAVÍ. Výzva je zaměřena na podporu sportovních klubů, u kterých mládež sportuje jedenkrát týdně. Z výzvy je…

více »

TIPSPORT Sportuj s námi v roce 2023

Projekt Tipsport Sportuj s námi bude pokračovat i v roce 2023. Cílem tohoto sportovního projektu zůstává aktivněji zapojit širokou veřejnost do sportovních aktivit. Organizátoři…

více »

NSA vypíše novou výzvu „Můj klub 2023 – Pohyb a zdraví“

V souvislosti s dosavadní zkušeností fungování dotační výzvy Můj klub se od nového roku rozdělí poskytování financí do dvou dotačních výzev, Můj klub 2023 a Můj klub…

více »

DOTAČNÍ VÝZVA MŮJ KLUB 2023

Národní sportovní agentura zveřejnila Výzvu MŮJ KLUB 2023. Výzva je zaměřena na podporu sportovních klubů, tělovýchovných a tělocvičných jednot, které se věnují sportování mládeže…

více »

VYUŽITÍ IS ČUS PRO IMPORT DO REJSTŘÍKU SPORTU

Česká unie sportu již minulý rok vytvořila pro členské tělovýchovné jednoty a sportovní kluby, které využívají informační systém IS ČUS k evidenci členské základny, …

více »

DEN NÁBORŮ A SPORTU PŘILÁKAL VÍCE NEŽ 600 DĚTÍ!

Druhou záříjovou neděli se uskutečnil ve venkovním areálu Slavie v Orlické kotlině druhý ročník Dne náborů a sportu za účasti více než 40 sportovních klubů z Hradce Králové. …

více »
všechny novinky

Menu